петак, 29. март, 2024
Непристојно фине ствари


„Београдска шака“

аутор Плавушин Кутак , у Занимљивости , 9. септембар 2019. Ознаке: , , , , , , ,

Прва бионичка рука у историји човечанства направљена је у Институту „Михајло Пупин“ седамдесетих година прошлог века, тачније 1972. године. Такозвана „београдска шака“ налази се у свим светским уџбеницима из роботике и то баш под тим називом – „београдска шака“.

Шаку су 1963. године конструисали српски научници и професори са Електротехничког факултета у Београду, Рајко Томовић и Миодраг Ракић. Ова шака има пет прстију, сензорску повратну спрегу и миоелектрично управљање односно управље помоћу електричног сигнала. Могла је да изведе две основне радње, скупљање са испруженим прстима и стискање у песницу. Није коришћена у медицинске сврхе, али је послужила за даља истраживања на пољу роботике која су утицала на даљи развој роботских руку у свету. Представља претечу свих бионичких протеза и вештачких помагала.

Сачувани примерци Београдске шаке налазе се на Институту „Михајло Пупин“ и у Електротехничком факултету у Београду, као и у Бостонском музеју роботике у Сједињеним Америчким Државама.

#занимљивости #михаилопупин #институт #београдскашака #belgradeprostethichand